Oda yra didžiausias ir matomiausias mūsų kūno organas. Ji atlieka daug svarbių funkcijų, o viena pagrindinių – odos apsauginis vaidmuo (barjeras) nuo aplinkos poveikio, traumų ir infekcijų. Yra didelė tikimybė, kad dažnas žmogus (kūdikiai, vaikai, paaugliai, suaugusieji ar senjorai) bent kartą gyvenime susirgs kokia nors odos liga.
Dermatologija – tai medicinos šaka, tirianti, diagnozuojanti ir gydanti odą, jos priedus (prakaito liaukas, riebalines liaukas, plaukus ir nagus) bei gleivines. Taigi, dermatologas yra gydytojas specialistas, į kurį galite kreiptis, jei turite kokių nors odos, galvos odos, plaukų ar nagų pokyčių.
Pakitimai, kurie gali atsirasti:
- grybelinės, bakterinės, virusinės odos infekcijos;
- dermatitas (kontaktinis, atopinis, seborėjinis);
- aknė;
- rožinė;
- psoriazė;
- pigmentacijos sutrikimai;
- karpos ir kiti gerybiniai odos dariniai;
- ikivėžiniai pakitimai ir odos vėžys;
- kiti odos pokyčiai.
Kas sudaro dermatologinę konsultaciją?
Dermatologo konsultacija apima paciento apklausą, klinikinį odos ir matomų gleivinių įvertinimą, tyrimų komentarą, diagnozės nustatymą, gydymo paskyrimą, procedūros atlikimo paaiškinimą, galimų procedūrų palyginimą, rekomendacijas po gydymo ar procedūros atlikimo.
Diagnozei patikslinti gali būti atliekami papildomi tyrimai: kraujo tyrimai, dermatoskopija / skaitmeninė dermatoskopija dariniams įvertinti ir stebėti, pasėlis dėl bakterijų, odos biopsija su histopatologiniu ištyrimu. Pastaruoju atveju mažas odos gabaliukas paimamas analizei ir siunčiamas į laboratoriją tolesniam tyrimui.
Nagų ligos atveju dažniausiai atliekamas mikologinis tyrimas (mikroskopija ir pasėlis), kad būtų patvirtinta arba paneigta grybelio diagnozė. Plaukų ligų atvejų gali būti atliekama trichograma. Nustačius diagnozę, parenkamas atitinkamas gydymas pagal šiuolaikinės dermatologijos gaires.
Konsultuojančių dermatologų sąrašas – štai čia.