NAUJIENA | AlumierMD procedūra su Radiant TXA (traneksamo rūgštimi) pigmentacijai šalinti
DAUGIAU
2025-05-04
Odos būklės

Odos vėžys: kaip atpažinti pavojingus požymius ir apsisaugoti?

Vien terminas „odos vėžys“ baugina, tačiau Sapiegos klinikos gydytoja dermatologė Nadežda Jarušina ramina: diagnozė – toli gražu ne nuosprendis, svarbu laiku pastebėti.

Odos vėžys – ne vienas, o keli skirtingi „priešai“. Kaip jie skiriasi, kuris iš jų pavojingiausias?

Yra trys pagrindiniai odos vėžio tipai: bazalioma, plokščialąstelinė karcinoma ir melanoma. Bazalioma pasitaiko dažniausiai, maždaug apie 70 proc. Ji retai metastazuoja, tačiau gali pažeisti aplinkinius audinius. Plokščialąstelinė karcinoma – retesnis priešas, pasitaiko apie 20 proc., tačiau gali būti agresyvesnė nei bazalioma. Na, ir melanoma – pati rečiausia, pasitaiko tik apie 10 proc., tačiau pati agresyviausia vėžio forma, galinti sparčiai metastazuoti į kitus organus. Pasaulio sveikatos organizacijos vėžio registro duomenimis melanoma patenka   į   10-tuką   dažniausių   vėžinių   susirgimų   Europoje. Prognozuojama, kad jos atvejų Europoje toliau daugės.

Kodėl? Kokia apskritai yra situacija Lietuvoje ir pasaulyje?

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 2000 naujų odos vėžio atvejų, deja, jų skaičius kas dešimtmetį padvigubėja. Europoje 2020 m. buvo užregistruota daugiau nei 100 000 naujų melanomos atvejų. Sergamumas didėja dėl intensyvios UV spinduliuotės, dažno soliariumų lankymo ir klimato pokyčių. Daugiau nei pusė odos vėžio atvejų nustatoma 55 metų ir vyresniems žmonėms. 2020 m nuo melanomos mirė 16 000 žmonių ir tai sudaro 1,3 proc. visų su vėžiais susijusių mirčių.

Žinome apie UV spindulių žalą, bet ar kalti tiek jie? Dėl kokių priežasčių dažniausiai vystosi odos vėžys?

Dažniausios priežastys: ilgalaikis UV spindulių poveikis, ankstesni nudegimai, genetika. Daug kas priklauso ir nuo odos fenotipo bei bendro apgamų kiekio. UV spinduliai pažeidžia odos ląstelių DNR ir tai yra pagrindinė tiek bazalinių, plokščialąstelinių ląstelių vėžio, tiek melanomos priežastis. Melanomos riziką vėlesniame amžiuje reikšmingai padidina dažni nudegimai vaikystėje ar paauglystėje. Rizika taip pat didėja, jei melanoma sirgo artimi giminaičiai, jei žmogus turi daug apgamų (ypač atipinių), yra šviesios odos ir plaukų, mėlynų ar žalių akių, sunkiai įdega ir greitai nudega.

Genetika? Vadinasi, odos vėžys paveldimas?

Mes paveldime ne patį odos vėžį, o padidėjusią riziką susirgti. Maždaug 5–10 proc. melanomos atvejų diagnozuojama pacientams, kurių giminėje jau buvo sirgusiųjų šia liga.

Kokie yra ankstyvieji odos vėžio požymiai? Kaip atpažinti pavojingus apgamus?

Bazalioma dažniausiai atrodo kaip ilgiau nei 4 sav. negyjanti žaizdelė, rausvas blizgantis mazgelis, kuris kartais gali kraujuoti. Plokščialąstelinė karcinoma tai suragėjusios, dažnai išopėjusios žaizdelės ar plokštelės. Na, o melanoma – pigmentuota, asimetriška, netaisyklingų kraštų, kelių spalvų dėmė. Ji greitai keičia formą ar spalvą, linkusi kraujuoti.

Kurios kūno vietos labiausiai pažeidžiamos odos vėžio rizikos atžvilgiu?

Bazalioma ir plokščialąstelinis vėžys dažniausiai atsiranda tose kūno vietose, kurios reguliariai gauna saulės spindulių, t.y., ant veido, ypač nosies, skruostų, ausų srityse, galvos odoje, kaklo, pečių ir viršutinės nugaros dalies, rankų. Melanoma gali išsivystyti bet kurioje kūno vietoje, tačiau yra tam tikros lyties ir lokalizacijos priklausomybės. Vyrams ji dažniausiai pasitaiko nugaros srityje, o moterims – pažeidžiamos blauzdos.

Kaip diagnozuojamas odos vėžys?

Gydytojo dermatologo apžiūros metu yra atliekama dermatoskopija ir odos biopsija.

„Sapiegos klinikoje“ naudojame pažangią skaitmeninę dermatoskopiją su integruotu dirbtinio intelekto moduliu „FotoFinder“. Tai – viena tiksliausių ir labiausiai vertinamų ankstyvo odos vėžio atpažinimo vaizdo sistemų pasaulyje, pelniusi daugybę mokslinių apdovanojimų. Šis prietaisas, lygindamas didžiulį kiekį sukauptų duomenų, gali itin tiksliai įvertinti apgamo piktybėjimo riziką ir anksti įspėti apie potencialų pavojų.

Kaip dažnai turėtume atlikti odos patikrą?

Profilaktiškai rekomenduojama tikrintis kas 12 mėnesių, o esant didesnei rizikai – kas 3-6 mėnesius.

Minėjote fenotipus, užsiminėte apie lytis, reziumuokite, kas yra labiausiai pažeidžiami?

Labiausiai pažeidžiamos yra labai šviesios odos (I–II odos tipo) Šiaurės Europos kilmės moterys, turinčios daugiau nei 50 apgamų ar įgimtų didelių apgamų, šeiminę melanomos istoriją ir yra stipriai nudegusios saulėje vaikystėje.

Kaip gydomas odos vėžys?

Pagrindiniu gydymu vis dar išlieka chirurginis naviko pašalinimas, tačiau vis aktyviau taikoma imunoterapija, kuri ženkliai pagerina gydymo rezultatus pažengusioje ligos stadijoje.

Kokias išskirtumėte veiksmingiausios prevencijos priemones? Ar yra saugaus buvimo saulėje taisyklės?

Saulės apsauga, reguliarūs profilaktiniai patikrinimai, odos savikontrolė ir visuomenės edukacija. Naudokite SPF 50+ priemones, saugančias tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių, venkite saulės tarp 10–16 val., dėvėkite apsauginius drabužius ir akinius nuo saulės. Venkite soliariumų.

Kokių mitų apie odos vėžį esate girdėjusi?

Esu girdėjusi, kad serga tik šviesiaodžiai vyresnio amžiaus žmonės, tačiau tai – netiesa. Sirgti gali visi. Taip pat dažnai manoma, kad apsauginiai kremai visai apsaugos nuo vėžio. Deja, jie sumažina riziką, tačiau neapsaugo 100 proc. Na, ir nemaloniausias mitas – „Melanoma lygu mirties nuosprendžiui“. Tai irgi netiesa. Anksti pastebėta melanoma gali būti sėkmingai išgydoma.

„SAPIEGOS klinikoje kasdien patikriname šimtus apgamų – džiaugiamės, kad dauguma jų būna gerybiniai. Tačiau jei kyla bent menkiausių įtarimų, skiriame papildomus tyrimus, siunčiame biopsijai ar prireikus šaliname chirurginiu arba lazeriniu būdu. Kviečiu nelaukti – profilaktinė patikra gali padėti anksti pastebėti pavojingus pokyčius. Ypač svarbu pasitikrinti dar prieš vasaros sezoną, kai odą veikia intensyvesni UV spinduliai. Rūpinkitės savo oda – tai svarbiausias Jūsų apsauginis barjeras. Sako gydytoja dermatovenerologė Nadežda Jarušina.

Kviečiame registruotis konsultacijai

>> REGISTRACIJA <<