lt

Gydytoja pataria: kodėl slenka plaukai ir kaip to išvengti?

Gydytoja pataria: kodėl slenka plaukai ir kaip to išvengti?
- Gydytoja pataria: kodėl slenka plaukai ir kaip to išvengti?

Plaukų slinkimas – itin dažna ir nemaloni problema, galinti pasireikšti bet kuriame amžiuje. Beveik visi žmonės tam tikru gyvenimo epizodu patiria problemų, susijusių su plaukais ar galvos oda.  „Mano pacientai – patys įvairiausi: moterys ir vyrai, vaikai ir senjorai”, – sako sostinėje įsikūrusios „Sapiegos klinikos” gydytoja dermatovenerologė Aušrinė Ramanauskaitė. Ilgai trichologijos srityje besispecializuojanti pašnekovė teigia, kad atsainus požiūris į plaukų slinkimą ir per ilgas delsimas gali baigtis tikrai liūdnai. Taigi, kodėl slenka plaukai, kada jau verta susirūpinti ir kaip galima šį procesą suvaldyti? Apie tai kalbamės su gydytoja A. Ramanauskaite.

- Kokios dažniausios plaukų slinkimo priežastys?

Kalbant apie plaukų slinkimą, dažniausiai galvoje turime telogeninį plaukų slinkimą, dar dažnai vadinamą reakciniu slinkimu. Normaliai per dieną žmogus praranda 40–150 plaukų, tačiau dėl įvairių priežasčių šis skaičius gali stipriai padidėti. Kartais tai nulemia netinkamai pasirinktos plaukų priežiūros ir formavimo priemonės: per dažnas tiesinimas, garbanojimas, džiovinimas, įtemptos šukuosenos ir pan. Visgi kur kas dažniau plaukų sveikata priklauso nuo bendros žmogaus organizmo būklės.

Reakcinis plaukų slinkimas gali pasireikšti dėl trumpalaikio ir ilgalaikio streso, didelio šoko, hormonų svyravimo, įvairių ligų ir uždegiminių procesų organizme, medikamentų vartojimo, operacijų, chemoterapijos, fizinio išsekimo, psichologinių ir psichikos sutrikimų bei griežtos dietos, mikroelementų stokos.

Reikia nepamiršti ir fiziologinio plaukų slinkimo, kuris priklauso nuo plaukų augimo ciklų, taip pat sezono – pavasarį ir rudenį daugumai žmonių plaukai slenka intensyviau. Be to, moterims, kaip ir vyrams, gali pasireikšti androgeninis (genetinis hormoninis) plikimas, nulemtas hormonų pertekliaus ar stokos, gana dažnas plaukų slinkimas po gimdymo ar žindymo.
Ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą.

- Ar egzistuoja kokios nors „naminės“ priemonės, kurios gali sustabdyti plaukų slinkimą?

Dažna klaida – plaukų problemas spręsti kosmetinėmis priemonėmis: moterys ir vyrai ieško „stebuklingo” šampūno, kuris sustabdytų plaukų slinkimą ar išspręstų kitą galvos odos problemą, tuomet uždelsia rasti tikrosios problemos sprendimą ir net pablogina bendrą situaciją. Netiksliai išsiaiškinusios plaukų slinkimo priežastį, moterys neretai baiminasi dažyti plaukus, kasdien trinkti galvą šampūnu.

- Sakote, kad per ilgai delsiant situacija gali pablogėti. Kada jau reiktų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją?

Ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą. Į gydytoją dermatologą ar trichologą būtina kreiptis ilgai nelaukiant, jei intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 2–3 mėnesius, galvos oda gausiai pleiskanoja, ją niežti, atsiranda galvos odos paraudimas, pasireiškia išplikimo židinukai, atsiranda pūlinukų.
Mes įvertiname pacientų plaukų ir odos būklę apžiūrėdami, dermatoskopuodami, atlikdami neskausmingą vizualų kompiuterinį plaukų ir skalpo tyrimą Fotofinder trichoLAB. Pagal poreikį skiriame reikiamus kraujo tyrimus, atliekame mikroskopinį tyrimą ar pasėlį dėl grybo ar kitų parazitų ir bakterijų, o jei reikia – ir skalpo odos biopsiją.

- Kokios priemonės ir gydymas galima būti skiriamas?

Remiantis tyrimų rezultatais, paskiriamas invidualus gydymas, kuris gali būti skirstomas į vietinio poveikio priemones (šampūnai, losjonai, tepami vaistai), sisteminį gydymą (geriami vaistai, vitaminai ir papildai), injekcinės terapijos (mezoterapija, PRP, peptidų, neukletidų terapija, lokalūs leidžiami vaistai į paodį) ir alternatyvios priemonės (lazerinins gydymas).
Pacientams skiriamas individualizuotas gydymo planas. Kartais užtenka tik sureguliuoti mitybą ar vartoti vitaminus, kitais atvejais prireikia vartoti vaistus arba pasitelkti gydymo procedūras. Šiuolaikinės technologijos tobulėja ir procedūros tampa vis mažiau skausmingos. Dažnam, besibaiminančiam skausmo, procedūras galime atlikti su mikroadatiniu mezoterapiniu injektoriumi, vadinamuoju „mezošautuvu”.

- Kai kurie išvardinti gydymo būdai skamba gana mistiškai. Gal galėtumėte kiek plačiau juos pristatyti?

Mezoterapijos procedūros veiksmingos esant įvairių priežasčių sukeltam plaukų slinkimui: reakciniam slinkimui, prasidėjusiam po gimdymo, nesubalansuotos dietos, chirurginės operacijos, persirgtos infekcinės ligos (pvz Covid-19) ir pan. Taip pat androgenetiniam slinkimui, sukeltam hormonų disbalanso ar tiesiog norint pagerinti bendrą paukų ir skalpo būklę, greičiau atauginti sveikesnius plaukus. Preparatuose esančios aminorūgštys, vitaminai ir mikroelementai stiprina plaukų šaknis, gerina galvos odos mikrocirkuliaciją, todėl pailgėja plaukų augimo fazė, stabdomas plaukų slinkimas.
Kitas gydymo būdas – trombocitais praturtintos plazmos injekcijos, dar kitaip vadinamos PRP injekcijomis. Jų metu naudojami iš paciento veninio kraujo atskirti trombocitai, kuriuose gausu augimo faktorių, stimuliuojančių plaukų augimą. Tai – ypatingai saugus, 100 procentų natūralus gydymo metodas, puikiai tinkantis ir jautrią, alergišką odą turintiems žmonėms. Pažangi terapija pasižymi ilgai trunkančiu efektu, kadangi laikui bėgant PRP poveikis audiniams didėja.
Dar viena veiksminga procedūra – peptidų terapija (plaukų užpildai). Tai yra moderniausias kombinuotas preaparatas, naudojamas tiek esant plaukų slinkimui, tiek retėjimui ir plikimui, po transplantacijos, siekiant pagerinti plaukų būklę. Hialuronas ir aktyvieji biomimetiniai peptidai skatina naujų plaukų augimą, gerina skalpo būklę, gerina mikrocirkuliaciją bei praiilgina plauko augimo fazę.
Norint pasiekti geriausią efektą, dažniausiai gydymo procedūros kombinuojamos, sudaromas ilgalaikis gydymo planas. Visas šias procedūras siūlome „Sapiegos klinikoje”.

- Minėjote, kad kartais užtenka tik sureguliuoti mitybą. Kokius produktus rekomenduotumėte įtraukti į savo racioną?

Jei atvejai rimti, vien mitybos pokyčių neužteks. Visgi galiu išskirti kelis produktus, reikalingus sveikų plaukų augimui. Tai – kiaušiniai, kuriuose gausu biotino, reikalingo sveikiems plaukams, L-lizino, vitamino D, baltymų. Braziliški riešutai, kuriuose gausu seleno. Dienos norma – 400 mikrogramų, o viename riešute randama 68–91 mikrogramas, todėl per dieną juos galima suvalgyti vos keturis. Taip pat labai naudinga riebi žuvis, nes riebiosios rūgštys yra būtinos sveikai visavertei mitybai – ne tik širdies ir kraujagyslių sistemai, bet ir plaukams, nagams, odai bei akims. Šios žuvys yra puikus omega3 rūgščių, vitamino D šaltinis. Tai – lašiša, skumbrė, tunas, silkė, sardinės ir kt. Reikia nepamiršti, kad vitaminas D labai svarbus raumenims, imuninei sistemai, taip pat skatinana plaukų augimą. Jo gausu kiaušiniuose, žuvyje, kepenėlėse, fermentiniame sūryje, grybuose. Kitas svarbus papildas – L-Lizinas – amino rūgštis, gerinanti plaukų augimą. Esant jos trūkumui, skilinėja nagai, slenka ir plonėja plaukai. Jos gausu baltyminiuose produktuose: kiaušiniuose, mėsoje, pupelėse, lęšiuose, riešutuose ir spirulinoje. Taip pat nepamirškime geležies, cinko, vario, folio rūgšties, vitaminų A, B ir C, Ginkgo Biloba (ginkmedžių lapų ekstrakto). Pilnavertė mityba tikrai stipriai gali prisidėti prie vešlių ir gražių plaukų augimo.